AB’den İsrail’e tepki: Sorumsuz, kışkırtıcı…

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazzelilerin başka ülkelere göç ettirilmesi için çağrı yapan İsrailli bakanların “sorumsuz ve kışkırtıcı açıklamalarını” şiddetle kınadı. Yüksek Temsilci Borrell, X hesabından yaptığı açıklamada, “İsrailli bakanlar Ben Gvir ve Smotrich’in Gazze’deki Filistin halkına iftira atan ve onların göç ettirilmesi için bir plan hazırlanması çağrısı yapan sorumsuz ve kışkırtıcı açıklamalarını şiddetle kınıyorum. Zorla yerinden edilme uluslararası insancıl hukukta ağır bir ihlal olarak kati şekilde yasaklanmıştır” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA: SON AÇIKLAMALAR SORUMSUZCA

Hollanda da, “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerini” isteyen İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich’in açıklamalarına tepki gösterdi. Hollanda Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İsrailli Bakanlar Smotrich ve Ben-Gvir’in Filistinlilerin Gazze’den yeniden yerleştirilmesine ilişkin son açıklamaları sorumsuzcadır” ifadesi yer aldı.

Hollanda yönetiminin iki devletli çözümü desteklediği belirtilen açıklamada, Hollanda, Filistinlilerin Gazze’den göç ettirilmesi ya da Filistin topraklarının küçültülmesi yönündeki çağrıları reddetmektedir” değerlendirmesine yer verildi.

İRAN’DAKİ PATLAMALARA KINAMA

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, İran’ın Kirman şehrindeki saldırılar da kınandı. Açıklamada, “Hollanda, İran’ın Kirman şehrinde bugün meydana gelen saldırıları şiddetle kınamaktadır. İran’da meydana gelen yüksek sayıdaki ölüm ve yaralanmalar derin üzüntü yaratmaktadır. Düşüncelerimiz kurbanlar ve yakınlarıyla birliktedir” ifadesine yer verildi.

İran’ın Kirman eyaletinde Kasım Süleymani’nin mezarı yakınlarında meydana gelen iki patlamada ilk belirlemelere en az 100 kişi hayatını kaybetmişti.

Ne olmuştu?

İsrailli aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdiklerini açıklamıştı. Ben-Gvir, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, göç edecek Filistinlilerin yerleşimi konusunda, “Dünyada bizlere yardım edecek ortaklarımız var” ifadelerini kullanmış ancak kimler ve hangi ülkeler olduğuna dair bilgi vermemişti.

İsrail ordu radyosuna göre, aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich de “Gazze Şeridi için doğru çözüm, mülteci almayı kabul eden ülkelere gönüllü göçün teşvik edilmesidir” ifadelerini kullanmıştı.

İsrail basınında ise İsrailli yetkililerin Kongo ve diğer bazı potansiyel alıcı ülkelerle Gazzelileri göndermek için gizli görüşmeler yürüttüğü belirtiliyor ve adını açıklamak istemeyen bir yetkilinin “Kongo, göçmenleri almak istiyor ve diğerleriyle de görüşmeler içindeyiz.” şeklindeki açıklamasına yer veriliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir