Ünlü Şarkıcı Kesha’nın Neden Artık Gündemde Olmadığını Öğrenince İçiniz Burkulacak!

Amerikalı şarkıcı Kesha, bundan yıllar önce çıkardığı albümlerle müzik listelerini adeta altüst ediyordu. Fakat Dr. Luke ile arasındaki kan dondurucu dava, Kesha’nın kariyerinin sonunu getirdi. Peki Kesha’ya neler oldu? Kesha artık neden gündemde değil? Bu soruların cevabını bu içeriğimizde verdik. Buyurun…?

Kaynak: https://www.thethings.com/the-sad-rea…

Amerikalı şarkıcı Kesha’yı aramızda tanımayan yoktur diye düşünüyoruz. Kendisi 2012 yılında çıkardığı şarkılarıyla tüm müzik listelerini altüst ediyordu desek abartmayız.

2014 yılında Kesha’nın müzik yapımcısı Dr. Luke hakkında ortaya attığı iddia adeta herkesi şoke etmişti.

Katy Perry’den Kelly Clarkson’a kadar birçok albümde imzası bulunan Dr. Luke, iddiaya göre Kesha’ya cinsel saldırıda bulunmuştu.

Kesha, 2010 yılında çıkardığı “Animal” albümünün başından beri Dr. Luke ile çalışmıştı.

İkilinin takdir toplayan başarısına rağmen Kesha, mahkemeye çıktığında Dr. Luke ile arasında sağlıklı bir ilişki olmadığının altını çizdi.

Tüm bu süreçte Lady Gaga, Kesha’yı tüm gücüyle destekledi.

Mahkemeye çıktığında belgelerle birlikte Nicky Hilton’ın Paris’teki evinde düzenlenen doğum günü partisinde uğradığı cinsel saldırı iddiasını detaylandırdı.

Günümüzde Kesha ve Dr. Luke arasındaki dava hala devam ediyor.

Davanın yanı sıra Kesha, KESHA ROSE isimli bir markasını tanıttı. Birçok kariyer fırsatlarını kovalarken aynı zamanda ‘Conjuring Kesha’ dizisinde de yer aldı. ‘The Creepies’ isimli bir podcast yayınladıktan sonra 2020 yılında ‘High Road’ albümünü çıkardı ve geçtiğimiz yıl birkaç şarkıda yer aldı.

Kesha’ya tam olarak ne oldu?

İlk başından anlatmak gerekirse Kesha, 2005 yılının Eylül ayında Dr. Luke ile bir anlaşma imzalamıştı. Kısa bir süre sonra ‘The Simple Life’ isimli bir reality programında tanınmaya başladı.

Dr. Luke, Kesha’nın demolarına rastladı ve Los Angeles’a taşınmaya ikna etti.

Kesha küçüklüğünden beri müzik kariyeri istediği için bu fırsatı kaçırmak istemedi. O zamanlar Luke, ‘Since U Been Gone’ şarkısına öncülük etmesiyle tanınıyordu. Kesha her ne kadar tarzı ve imajıyla büyük bir kitle toplayacağına gönülden inansa da yapması gereken birçok fedakarlık vardı.

2005 yılının Ekim ayında Hiltonlar, Nicky’nin doğum günün kutladılar ve Kesha da bu kutlamaya davet edildi.

O sırada Luke da orada olacaktı.

Mahkeme belgeleri, Luke’un Kesha’ya yasaklı bazı ilaçlar verdiğini ortaya koyuyor.

Kesha’nın annesi Pebe Sebert ise ertesi sabah Kesha’nın bir otel odasında çıplak uyandıktan sonra kendisiyle iletişime geçtiğini dile getiriyor. Kesha ise o otele yapımcı Dr. Luke ile getirildiğini iddia ediyor.

Annesi Kesha’nın sözlerini şu şekilde aktarıyor: ‘Nerede olduğumu bilmiyorum anne. Sanırım birlikte olduk. Her yerim ağrıyor. Kıyafetlerimin nerede olduğunu bilmiyorum. Hastaneye gitmem gerekiyor.’

“Sadece şarkı söylemek istiyorum. İstismar davasında yer almak istemiyorum. İçgüdülerime kulak vermedim…”

Şarkıları yeterince dinlenmediği için 2006 yılında ise Kesha, Sony’nin alt kuruluşu RCA Records ile iletişime geçti. Bu süreçte de Luke ile tekrardan bir araya geldi. Sonrasında Luke’un, Kesha’nın DAS Communication ile olan iş akdine son verilmesi talimatı verdiği iddia edildi.

“Dr. Luke az önce beni aradı ve ona geri dönmem için 24 saatim olduğunu söyledi. Önüme bir sözleşme çıkaracak ve tekrardan tüm haklarıma sahip olacak. O zaman ne yapacağım?” dedi mahkeme belgelerinde.

2009 yılında ise Kesha, Flo Rida’nın Luke tarafından üretilen ‘Right Round’ şarkısında yer aldı. Buna rağmen Kesha, vokalleri kullanılsa da bu şarkıdan asla ödeme almadığını iddia etti.

2010 yılında ise Kesha, “Tik Tok” şarkısıyla haftalarca listelerin başında yer aldı.

2012 yılında Kesha, “Warrior” albümünde listeleri altüst etmeye devam etti. “Die Young” ve “Crazy Kids” şarkıları son derece ilgi topladı.

2014 yılında ise Kesha, Dr. Luke’a dava açtı, fiziksel ve cinsel saldırıya maruz kaldığını iddia etti.

Dava sürecinde de aldığı kilolar yüzünden duygusal ve psikolojik olarak aşağılandığını dile getirdi. 2018 yılında, 2005 yılında Luke ile yaptığı iş akdini sonlandırmak için başvuruda bulundu fakat başvurusu reddedildi. Dava hala devam ediyor.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir