Taliban ‘Gericilikte’ Sınırları Zorluyor: Kız Çocukları İçin 10 Yaş Sınırı

Afganistan’da NATO ve ABD’nin çekilmesinin ardından Ağustos 2021’de ülke yönetimini ele geçiren gerici Taliban, kız çocuklarına yönelik yeni bir yasağı daha hayata geçirdi. 

Okul müdürlerine gönderilen talimatta 10 yaşından büyük kız çocuklarının evlerine yollanması istendi. 

İşte detaylar ⬇️

ABD ile 2020’nin başında Doha Anlaşması’nı imzaladıktan sonra ülke topraklarını ele geçirme süreci hızlanan Taliban, ilerleyişini beklenenden çok daha önce tamamlayarak 15 Ağustos 2021’de başkent Kabil’e de hakim oldu.

Terör örgütü Taliban, yönetimi ele geçirdikten sonra dünyaya daha ılımlı olacağı yönde mesajlar yollasa da ülkede özellikle kız çocukları ve kadınlara yönelik baskıcı uygulamalar hızla hayata geçmeye devam ediyor.

BBC’nin Farsça servisinin aktardığına göre, Taliban yönetimi, 10 yaşından büyük kız çocukları için okulları da yasakladı.

Taliban yetkilileri, Gazni vilayetindeki okullar ve kısa dönem kursların müdürlerine ’10 yaşından büyük hiçbir kız çocuğun ilkokullarda okumasına izin verilmediğine’ yönelik bir talimat yolladı.

Gönderilen talimatta üçüncü sınıfın üzerindeki kız öğrencilerin evlerine gönderilmesi istendi.

Taliban kasım ayında kadınların parklara, spor salonlarına ve yüzme havuzlarına girmelerini de yasaklamıştı.

Ülkede ayrıca kadınlardan sadece gözlerini gösterecek şekilde giyinmeleri ve 72 kilometreden uzak yerlere seyahat etmeleri halinde bir erkek akrabanın onlara eşlik etmesi isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir