‘Beklentim Değişti’ Dedi! Deprem Bilimci Naci Görür Bir İli Uyardı!

Fatih Altaylı’nın programına katılan Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili değerlendirmeler yaptı. Görür, deprem beklentisi düşük olan Kayseri’yi uyardı.

Son yıllarda Türkiye’nin birçok ilinde küçük büyük depremler yaşadık. ‘Burada deprem olmaz, fay hattı yok’ denilen yerler bile sallandı. Bu da tam bir deprem ülkesi olduğumuzu hepimize net bir şekilde gösterdi.

Bu nedenle endişelenen halk da deprem uzmanlarının yaptığı yorumlara dikkat kesildi. Her açıklamalarını takip ettik.

Gazeteci Fatih Altaylı’nın programına katılan Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de son zamanlarda yaşanan depremlerle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’deki deprem beklentisinin değiştiğini belirten Naci Görür, Kayseri’ye dikkat çekti.

Görür, Kayseri’de deprem oldu ama kimileri de çıkıyor ‘Kayseri’de 7 büyüklükte deprem olmaz’ diyor. Kayseri halbuki canlı bir fayın üzerinde oturuyor.” dedi.

“Üzerinde oturduğu fay 700 kilometre uzunluğunda. Bir fay depremi ne zaman oluşturur tekerrür periyodu dolarsa. 99 depremlerinden sonra biz bağırdık; ‘Marmara tehlikede’ diye. Çünkü 99 depremleri önemli ölçüde strese Marmara’nın altına yükledi. Normalde 99 depremleri olmasaydı depremi normal periyodunda bekleyecektik. Halbuki şimdi erkene çekti, onun için alarm veriyoruz.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir