BAE, iklim değişikliği için 30 milyar dolarlık fon oluşturdu

AA

Ülkeler, iklim değişikliğine karşı farklı önlemleri devreye almaya çalışıyor.

(BAE), çözüm için fon oluşturdu.

BAE resmi ajansı WAM’da yer alan e göre, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan, (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı’nın (COP28) açılışında konuştu.

Nahyan: İklim değişikliği tüm alanları etkiliyor

Al Nahyan, konferansın dünyada birçok meydan okumanın olduğu bir zamanda düzenlendiğine işaret ederek, bunların en önemlileri arasında iklim değişikliği ve bunun hayatın tüm alanlarını etkileyen yansımaları olduğunu söyledi.

30 milyar dolarlık fon

İklim değişikliği finansman açığını kapatmak ve bu konudaki çözümler için 30 milyar dolarlık bir fon oluşturulduğunu açıklayan Al Nahyan, bu fonla 2030’a kadar 250 milyar dolarlık yatırımın hedeflendiğini dile getirdi.

Temiz enerji için 100 milyar dolar yatırım yaptılar

Al Nahyan, BAE’nin iklim değişikliği çalışmaları ve yenilenebilir ve temiz enerjiyi finanse etmek için 100 milyar dolar yatırım yaptığını ve gelecek 7 yıl içinde 130 milyar dolar daha yatırım yapmayı hedeflediğini ifade etti.

Konferans 12 Aralık’ta sona erecek

Expo City Dubai’de dün başlayan konferans 12 Aralık’a kadar devam edecek. Bu yıl başkanlığını BAE’nin yürüttüğü COP28’e 180’den fazla devlet ve hükümet başkanı katılıyor

BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı, iklim değişikliği üzerine yıllık değerlendirmeler yapmak üzere her yıl farklı bir ülkede düzenleniyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir