Artık bisküvileriniz çayınızda ufalanmayacak! Çalışma ortaya çıkardı, yapılması gereken çok basit

Sıcak bir bardak çay gördüğümüzde aklımıza ilk gelen şeylerden biri tatlı bir kurabiye ya da bisküvi oluyor. Peki hiç bisküviniz çayınıza doğru batırıp batırmadığınızı merak ettiniz mi?

Kupaya ufalanan bisküviler

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre haftada 6,1 milyon bisküvi kupanın dibine ufalanıyor. Önde gelen bisküvi markalarından biri tarafından yürütülen araştırma, çay tüketen insanların yüzde 80’inin çaya bisküvi batırdığını keşfetti.

Ayrıca Birleşik Krallık’ta yaşayanların yüzde 77’sinin aşırı sıvıya maruz kalma nedeniyle içeceğin içindeki bisküviyi kaybettiğini, yüzde 43’ü ise bu hatadan dolayı kaygılı olduklarını belirtti.

Haftalarca süren deneyleri tamamladı

Öyle ki bu kaygıları geçmişte bırakmak için cesur bir çaba içinde olan bisküvi markası, bir Baş Smaç Sorumlusu (Chief Dunking Officer (CDO)) atamasıyla yepyeni bir rol oluşturulduğunu duyurdu.

Böylece bilim insanı ve bisküvi meraklısı Dr. Helen Pilcher, bisküvi ve içecekle ilgili sıkıntılara kesin olarak son verme görevini üstlendi.

Pilcher, çeşitli bisküvileri adım adım uygulayarak haftalarca süren deneylerini tamamladı. Hatta. Dr. Helen çığır açıcı bir keşif bile yaptı.

Saniyenin çok küçük bir kısmı batırılmalı

Ona göre, pek çok bisküvi yalnızca saniyenin çok küçük bir kısmı için batırılmalıdır (diğer adıyla ‘mikro smaç’), bu da çoğumuzun bunca zamandır bunu yanlış yaptığımız anlamına geliyor.

Optimum smaç deneyimi için ortalama bir bisküvinin orijinal ağırlığının yüzde 20’sini sıvı olarak emmesi gerektiği ortaya çıktı; buna ‘bisküvi batırma sabiti’ adını veriyor.

Dr. Helen ve ekibinin laboratuvar koşullarında gerçekleştirdiği araştırma, ülkenin en sevilen bisküvilerinden bazılarının en uygun ıslatma sürelerini de belirledi.

Bunu doğru bir şekilde yapmak lezzeti ve dokuyu geliştirir, aynı zamanda bisküvinin kırılma riskiyle karşı karşıya olduğu tehlikeden kaçınmasına yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir