112’ye Kan Donduran İhbar: “Burada Çok Ölü Var, Acil Ambulans Gönderin!” İşin Aslı Hem Kızdıracak, Hem Güldürecek

Son üç ay içinde Edirne’deki 112 Acil Çağrı Merkezi, asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalarla karşı karşıya. Çağrı merkezi çalışanları, acil durum ekiplerinin hızlı bir şekilde olay mahalline ulaşmasını sağlamak için 7 gün 24 saat görev yapıyor ancak yüzde 58,42’si vakaya dönüşmeyen çağrılarla karşılaşıyor.

YORUCU VE ABSÜRT İHBARLAR

Çağrı merkezine gelen talepler arasında beklenmedik ve mantıksız istekler dikkat çekiyor. Bazı vatandaşlar, mezarlıkta ölü olduğunu iddia ederek şaka amaçlı ihbarda bulunurken, diğerleri ise eşlerinin ve sevgililerinin takip edilmesini istiyor.

ÇILGIN TALEPLER ŞAŞKINA ÇEVİRİYOR

Çağrı karşılama personeli, dikkat çeken bazı çağrıları paylaştı: “2 döner ve 2 ayran siparişi vermek istiyorum” talebi, “Arka Sokaklar dizisindeki Rıza Soylu’ya beni aktarır mısınız?” isteği ve hatta “Hayvanım hastalandı, ambulans gönderir misiniz?” talebi.

CEZA UYGULANACAK

Edirne 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü İsmail Öztuna, asılsız ihbarlara karşı ciddi bir tutum benimsiyor. Öztuna, bu tür ihbarda bulunanlara 1980 lira idari para cezası uygulandığını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir